Kulturni Centar Apatin
KCA menu

Koncert „MUZIČKI TONOVI IZ SRPSKIH STARINA“ lauta, čelo, gitara i violina

Koncert pod nazivom „MUZIČKI TONOVI IZ SRPSKIH STARINA“ lauta, čelo, gitara i violina

Andrej Jovanić, lauta
Milena Rajković, violina
Uroš Dojčinović, gitara
Milica Jakšić, violončelo

 

Koncert će se održati 28.11. sa početkom u 20 časova, u Maloj sali. Ulaz je slobodan.

 

Program koji se predstavlja slušaocima po prvi put donosi pregršt jedinstvenih muzičkih zapisa, uglavnom nepoznatih široj javnosti, nastalih ispod pera kako domaćih autora, tako i muzički obdarenih ljudi koji su krajem 18. tokom 19. i prvih decenija 20. veka posećivali, boravili ili samo prolazili srpskim prostorim i južno i severno od obala Save i Dunava i čije su primamljive muzičke tvorevine oživljavale ispod prstiju srpskih izvođača.

Zvučni spoj upravo ova četiri kordofona: laute, gitare, violine i čela (dva trzalačka i dva gudačka), omogućava prezentaciju odabranih kompozicija s izuzetno autentičnim tonskim koloritom, dočaravajući vek i po muzičke atmosfere u Srbiji, koje nema više, a završila se pre nekih stotinak godina.

Autor programa Uroš Dojčinović

 

PROGRAM

– Tonovi Stare Srbije

Dva srpsko-orijentalna marša:
„Kosovo“
„Sulejman paše marš“

 

– Muzika s kragujevačkog dvora Kneza Miloša

Od orijentalnih tonova „Ҫadir – şarkı” zurlaša Mustafe,
do zapadno-evropskih Quadrill–a, kakve „udaraše u gitar“
Milošev pisar Aleksa Popovski (1805-1830)

 

– „Serbska narodna muzika ot nekoliko serbski narodni pesama i igri“ iz 1828:

„Devojka junaku prsten povraćala“
„Lepa ti je u Al-age ljuba“
„Sunce zađe“
„Pade magla na livade“
Sačuvano zaslugom Emanuela Kolarevića (1793-1864)

 

 

– „Serbska muzička smesica“ iz 1850:
„Kokonjište“
„Neda Grivne“
„Mačvanka“
Koju je prvi od naroda sabrao, u muziku uveo i uredio Đorđe Milanović (1821-1850)

 

 

– Ispod prstiju Milice Stojadinović – Srpkinje (1830-1878)

„Lepa Maca“
„Rado ide Srbin u vojnike“ (1845)

 

 

– „Muzika beogradskih salona, kakv beše u Matije Bana (1818-1903)
Deux Contredanses françaises: “Pantalon” et“L’ été”

“La Gitana” Nationaltanz aus Wien
Gitarski dueti s posela na kojima muziciraše beograđanke poput
Katice Danulović-Bogičević i Cajke Protić-Resavac (1865)

 

 

– Rudolf Ferman kamerni komadi 1930/34:

„Suton“
„Lipa“
„Korzoom“

 

 

– Iz albuma „Najlepše melodije“ (193?)

Mirko Marković (1914-1978): „Pesma mog srca“
„Kad se spusti plava noć“

Transkripcije, aranžmani i redakcije svih kompozicija Uroš Dojčinović
Muzičari eksluzivno nastupaju na strunama.

 

 

BIOGRAFIJE UČESNIKA

Andrej Jovanić, gitarista, lautista, teorbista
Osnovne studije istorijske interpretacije na lauti, teorbi i baroknoj gitari završio je u klasi prof. Rolfa Lislevanda na Visokoj državnoj školi za muziku u Trosingenu (Nemačka), a otpočeo u klasi profesorke Elizabete Keni na Kraljevskoj muzičkoj akademiju u Londonu (Velika Britanija). Zvanje Master gitare je stekao u klasi prof. Dušana Dimitrijevića na univerzitetu Slobomir P u Bjeljini.
Dobitnik je više nagrada za kamerno izvođenje barokne muzike u Londonu. Kao član kamernih ansambala i orkestara ostvario je veliki broj nastupa: Balkanski Barokni Bend (Francuska), ansambl La Follia (Rumunija), Orchestra of the Age of Enlightement (Velika Britanija), Musicans of the Globe (Velika Britanija), Putujući svirači (Srbija)… Jedan je od osnivača udruženja Nimbus Art iz Beograda, koje od 2008. godine organizuje značajan broj muzičkih koncerata i gostovanja u zemlji i inostranstvu, kao i više festivala u Beogradu.
Andrej Jovanić je angažovan kao profesor gitare u Muzičkoj školi „Kosta Manojlović” u Zemunu.

 

 

Uroš Dojčinović, gitarist, kompozitor, muzikolog, pedagog i publicist
Studirao klasičnu gitaru i književnost i diplomirao na Muzičkoj akademiji u Zagrebu (Republika Hrvatska), a potom završio postdiplomske studije odbranivši dva doktorata na interdisciplinarnim muzičkim temama na Filološkom i Filozofskom fakultetu Univerzitetu u Beogradu.
Dojčinovićeva umetnička aktivnost obuhvata preko 3500 nastupa ostvarenih širom sveta, veliki broj radio i televizijskih emisija, više stotina
održanih stručnih predavanja, majstorskih seminara i učešća u radu različitih domaćih i međunarodnih žirija. Objavio je preko 600 stručnih radova i snimio više od 60 diskografskih izdanja ( LP-ploča, muzičkih kaseta, CD i DVD albuma), za različite izdavačke kuće u Evropi, Americi i Aziji. Za višestruko umetničko delovanje nagrađen je sa više od 50 medalja, plaketa, diploma i drugih priznanja u zemlji i svetu.

 

Milica Jakšić , violočelistkinja

Niže i srednje muzičko obrazovanje je stekla u SMŠ “Kosta Manojlović” u Zemunu, u klasi prof. Nade Jovanović. Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu upisala je u klasi prof. Relje Ćetkovića. Tokom svog muzičkog stasavanja sarađivala je sa kolegama iz različitih muzičkih žanrova. Učestvovala je u predstavi “Očevi i oci” Atelje-a 212 kao i u filmskom ostvarenju "Munje" reditelja Raše Andrića.
Violončelistkinja je Intermeco kvarteta od njegovog osnivanja (1999. godine), sa kojim je zabeležila brojne nastupe koncertnog i festivalskog tipa kao i brojne saradnje sa istaknutim umetnicima.

 

 

Milena Rajković, violinistkinja
Započela je svoju karijeru krajem 90-tih godina kao aktivan umetnik, pedagog, menadžer u kulturi, konsultant i saradnik na brojnim projektima u oblasti umetnosti i kulture i menadžer gudačkog kvarteta „INTERMECO“. Od 2010 – 2015 bila je na poziciji direktorke Ustanove kulture “Parobrod” – kulturnog centra opštine Stari grad. Već u prvoj godini rada, kulturni centar prepoznat je kao jedna od najperspektivnijih institucija kulture u Beogradu. Tokom 5 godina mandata Milena je vodila i realizovala preko 1500 različitih programa i projekata.
Iskustvo, znanje i veštine stečene na prethodnim radnim mestima preporučuju je za poziciju izvršnog direktora “International Jeunesses Musicales Competiton” Beograd (2015) a potom i poziciju stručnog konsultanta za oblast kulture i umetnosti u Gradskoj opštini Stari grad. Na poziciji projektne menadžerke Hemofarm fondacije, Milena je od januara 2017. godine. Neke od najznačajnijih saradnji koje je ostvarila kao izvođač, dugogodišnji član Upravnog odbora “International Jeunesses Musicales Competiton” Beograd (2009 – 2015) a potom i
izvršni direktor takmičenja: Nigel Kennedy, Schlomo Mintz, Dmitry Sitkovetsky, Sreten Krstić, Ola Rudner, David Strange, Claudio Vandelli, Katarina Jovanović, Prof. Aleksandar Pavlović, Sophie Langdon, Stefan Milenković, Ištvan Varga, Alexander Sitkovetsky, Ilya Grubert, Alain Meunier i mnogi drugi.

Arhiva

28/11/2019

20h

TOP